Ny väg på Lindholmen ska förbättra infrastruktur och tillgänglighet
Ett utvecklingsarbete har inletts på Lindholmen i Göteborg, där en ny väg ska anläggas för att förbättra trafikflöden, tillgänglighet och underlätta för företag och besökare i området. Vägen kommer att sträcka sig från Pumpgatan, vid The Pier och färjeläget Lundbystrand, hela vägen till kafferosteriet på Anders Carlssons gata.
Arbetet sker i flera etapper och syftar till att stärka Lindholmens position som ett dynamiskt område för innovation och företagande.
– Den nya vägen är en viktig del av vår vision att skapa en tillgänglig och välfungerande infrastruktur på Lindholmen. Vi ser det som en investering i områdets framtid, säger Ulrika Palmblad Gröön, ansvarig på Älvstranden Utveckling AB.
Den nya vägen är ett led i det större utvecklingsarbetet på Lindholmen, där innovation och hållbarhet står i fokus. Genom denna satsning hoppas man göra området mer tillgängligt och attraktivt för både företag och besökare. Projektet förväntas vara färdigt i maj 2025.