Gå till huvudinnehållet
Sök på webbplatsen
 

Theres Svenssons gata 10 (33 kvm)

Välkommen till Träverkstaden – en unik del av Göteborgs varvshistoria som idag sjuder av kreativitet och entreprenörsanda. Här finns nu en ledig lokal på 33 kvm, perfekt för det mindre företaget, frilansaren eller det växande teamet som söker en inspirerande arbetsmiljö med karaktär.

Lokalen är en del av vårt kontorshotell, där flera olika företag verkar sida vid sida. Det skapar en dynamisk och social miljö med goda möjligheter till nätverkande och samarbete. Genom att sitta här ingår det också del i gemensamma utrymmen såsom kök, lunchrum, konferensrum, mötesrum, dusch och toaletter.

Här får du:

  • En charmig och ljus lokal i industriell stil

  • Gemensamma ytor med trevliga grannar från olika branscher

  • Ett attraktivt läge i Lindholmen, mitt bland teknik, forskning och framtidens företag

  • Närhet till kollektivtrafik, restauranger, caféer och vacker kajmiljö

Träverkstaden är en plats där historia möter innovation – perfekt för dig som vill växa i en inspirerande miljö med karaktär och gemenskap.

📍 Yta: 33 kvm
📍 Plats: Träverkstaden, Lindholmen
📍 Tillträde: Enligt överenskommelse

Adress:
Theres Svenssons gata 10, Göteborg
Område
Lindholmen
Lokaltyp
Kontorshotell
Storlek
33 kvm

Egenskaper

  • Solceller
  • Cykelparkering
  • Dusch
  • Bihotell
  • Restauranger

Uthyrningsansvarig

Marie Vulpe
Marie Vulpe Uthyrningsansvarig
Anmäl intresse

Området

Lindholmen är känt som Göteborgs mest kunskapsintensiva och expansiva område – och det märks när du kommer hit. Det är verkligen ett kompetenskluster för verksamheter inom modern media, innovation, fordonsutveckling och IT. Här hittar du bland annat Lindholmen Science Park och Gothenburg Film Studios.

Lindholmen är en viktig knutpunkt för det växande Göteborg, varje dag reser närmare 25 000 människor till Lindholmen för att arbeta eller studera, en siffra som beräknas vara 50 000 år 2026. Fler bostäder och lokaler ska byggas med ambitionen att området ska kännas lika levande om kvällarna som på dagen.