Gå till huvudinnehållet
Sök på webbplatsen
 

Fullsatt när Älvrummet bjöd in till en sista sopplunch 

Aktuellt Publicerad 14 november, 2025

Quiz, film, soppa och mingel stod på programmet när Älvrummet bjöd in till ett sista event innan det nu stänger för gott. 

Under 17 år har Älvrummet varit en självklar arena för dialog och debatt om stadsutvecklingen i Älvstaden. Men allt har en början och ett slut, och Älvrummet har nu stängt för gott. Anledningen är att Göteborgs Stad har en ny organisation för stadsutveckling, där Älvstranden Utveckling AB inte längre har i uppdrag att ansvara för Älvstaden. Vi har därför inte heller möjlighet att driva Älvrummet vidare. 

En sista sopplunch lockade många till Älvrummet en sista gång.
Maria Karlsson, projektledare för Älvrummet från Älvstranden Utveckling, berättar om historiken och tackar alla som besökt Älvrummet genom åren.

Quiz, film och kära återseenden 

Som en avslutande aktivitet bjöd Älvrummet in till en sista sopplunch, något som under många år var en stående punkt på agendan under de år som Älvrummet låg på Kanaltorget. Dagen bjöd på quiz, film, soppa och mingel. Många fina återseenden och en och annan tår skymtades också denna speciella och lite sorgliga dag. 

Stort tack till alla er som har besökt Älvrummet under årens lopp, eller på andra sätt bidragit till verksamheten! 

Har du frågor eller synpunkter kring att Älvrummet stänger?

Välkommen att höra av dig via mail till goteborg@goteborg.se

Film: Det här har Älvrummet bidragit med genom åren

Bilder från dagen